Facebook
Badanie EMG

Badanie EMG

Strona główna - Oferta - Badanie EMG

Badanie EMG w Olsztynie

W BioMedic współpracujemy z gabinetem dr Katarzyny Toruńskiej wykonywane są w nim badania:

  • próba tężyczkowa
  • badanie zespołu cieśni nadgarstka
  • Badanie Emg

Choroby układu mięśniowego mogą dotknąć każdego bez względu na wiek i stan zdrowia. Mogą być bolesne i niebezpieczne, dlatego tak ważna jest ich szybka diagnostyka. Elektromiografia skutecznie wykryje choroby układu nerwowego oraz wiele schorzeń o podłożu neurologicznym. Dostępne jest również w Poradni BioMedic Olsztyn.

 

Badanie EMG – co to jest

Nazwa elektromiografia może brzmieć groźnie, ale samo badanie z pewnością do takich nie należy, może za to wykryć poważne choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni oraz nerwów obwodowych. Co to takiego EMG? Jest to badanie elektrofizjologiczne, które ocenia właściwą pracę mięśni i nerwów. Sprawdza ono przewodnictwo nerwowe, wskazując jednocześnie dokładnie miejsce, w którym impulsy elektryczne przechodzące przez nerwy są osłabione. Dzięki niemu można szybko i szczegółowo zdiagnozować wszelkie patologiczne stany w obrębie właśnie mięśni i nerwów, określa także ich wielkość, charakter oraz stadium zaawansowania. Badanie EMG w Olsztynie pomaga rozpoznać tak poważne schorzenia jak choćby stwardnienie zanikowe boczne, rdzeniowy zanik mięśni i dystrofie mięśniowe. Diagnozuje również choroby, do których doszło przez długotrwały ucisk wywierany na nerwy, na przykład popularny obecnie bolesny zespół cieśni nadgarstka, który dotyka często ludzi pracujących przy komputerze.

 

Wskazania do EMG

Elektromigorafia jest wskazana w każdym przypadku podejrzenia, że został uszkodzony układ nerwowy lub mięśniowy. Badanie mięśni w BioMedic Olsztyn warto przeprowadzić szczególnie w sytuacji:

– osłabienia mięśnia lub całej grupy mięśni

– nieznanych przyczyn bólów nerwowych

– wystąpienia zespołów uciskowych (choćby zespół cieśni nadgarstka)

– niedowłady – zarówno wiotkie, jak i spastyczne

– wśród sportowców – oceni wydolność organizmu

Jak widać, EMG pozwala zdiagnozować cały szereg chorób, często jest też jedynym możliwym sposobem na prawidłowe rozpoznanie problemów zdrowotnych. Natomiast dla osób wyczynowo uprawiających sport dokładnie oceni ich kondycję i wytrzymałość, co będzie pomocne w dostosowaniu treningów. Oczywiście, tak jak w przypadku innych badań istnieją do niego pewne przeciwwskazania, m.in.: posiadanie rozrusznika serca lub sztucznych zastawek i innych metalowych elementów w sercu lub w pobliżu badanej części ciała. Nie jest także zalecane dla kobiet w ciąży.

 

Elektromiografia – przebieg badania

EMG jest to specjalistyczne badanie, które należy wykonywać w przygotowanym do tego gabinecie lekarskim. Dlatego szukając EMG w Olsztynie najlepiej zaufać specjalistom. Poradnia BioMedic mieści się w Olsztynie współpracuje z gabinetem dr Katarzyny Toruńskiej, w którym właśnie jest wykonywane to badanie mięśni czy też badanie nadgarstka. Na czym ono polega? W dużym uproszczeniu, w mięsień, który ma zostać zbadany są na początku wprowadzane niewielkie elektrody igłowe (ich odległość od siebie wynosi od 1 do 2 cm), następnie jest przez nie przeprowadzany impuls elektryczny. W trakcie jego trwania lekarz sprawdza jak zachowuje się dany mięsień w trakcie spoczynku i wysiłku. O tym jak dokładnie będzie wyglądać elektromiografia każdorazowo decyduje lekarz. Kompleksowe EMG składa się z czterech rodzajów badań:

– elektroneurografia, czyli badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych

– badanie mięśni – ocena sprawności mięśnia (to właśnie wspomniane elektrody igłowe i impulsy elektryczne)

– tzw. próba męczliwości, która ocenia przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, bezinwazyjna – elektrody umieszcza się na skórze

– próba tężyczkowa – diagnozuje wzmożoną pobudliwość nerwowo-mięśniową, inaczej chorobę nazywaną właśnie tężyczką.

Co ważne, wyniki EMG Biomedic są znane od razu po zakończeniu badania.

 

EMG cena – sprawdź BioMedic

Wiele osób obawia się tego badania, ze względu na ból. Nie należy się jednak tego bać. Jak potwierdzają pacjenci, jedyny dyskomfort odczuwany podczas badania wiążą się ze skurczem mięśni, który następuje w jego trakcie oraz specyficznym uczuciem mrowienia. Sama siła impulsów elektrycznych jest dobierana w taki sposób, żeby były całkowicie nieszkodliwe – mają niewielkie natężenie i są krótkotrwałe. A igły są dużo cieńsze od tych, które są wykorzystywane choćby do pobierania krwi. Wybierając miejsce na badanie EMG nie można zdawać się na przypadek. Decydując się na Poradnię BioMedic, można mieć pewność fachowego podejścia, opieki specjalistów oraz profesjonalnego doradztwa. Na pewno zainteresowanych badaniem, ciekawi cena elektromiografii. Nie jest jednak ona stała, zależy od badanej części ciała, a także zakresu jaki obejmuje. Inna więc będzie w przypadku, kiedy jest przeprowadzane badanie mięśni a inna przy diagnozowaniu zespołu cieśni nadgarstka.

Masz pytania? Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe.

Zobacz również

Umów się na wizytę
prosto i szybko zarezerwuj specjalistę

Zarejestrowanie się u wybranego specjalisty przebiega w bardzo prostu sposób. Wypełniasz puste pola, wybierasz rodzaj wizyty, każda pierwsza wizyta u danego specjalisty jest wizytą konsultacyjną. Do zobaczenia.

Umów wizytę
Kontakt
Kontakt

Biomedic
ul. Kopernika 46a piętro II
10-900 Olsztyn

Telefon do kliniki: 794 704 212
Godziny kontaktu 8.00 – 17.00

mateusz.zjawinski@zdrowi.info.pl
magdalena.holodiuk@zdrowi.info.pl
karol.wieczorek@zdrowi.info.pl

Numer konta bankowego:
BioMedic
63 1140 2004 0000 3202 7643 6230

TOP