Facebook
DIAGNOSTYKA CHORÓB TARCZYCY W BIOMEDIC OLSZTYN

DIAGNOSTYKA CHORÓB TARCZYCY W BIOMEDIC OLSZTYN

Strona główna - Blog - DIAGNOSTYKA CHORÓB TARCZYCY W BIOMEDIC OLSZTYN
DIAGNOSTYKA CHORÓB TARCZYCY W BIOMEDIC OLSZTYN

Czy wiesz, że problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów może być rezultatem ciągłych głodówek, braku snu i przewlekłego stresu? Ciągły deficyt kaloryczny, niedospane noce oraz ciągłe życie w biegu i stresie, mogą z czasem doprowadzić do problemów z tarczycą.

EDUKACJA ŻYWIENIOWA W BIOMEDIC OLSZTYN

Za kontrolę tempa przemiany materii każdego organizmu odpowiadają m.in. hormony tarczycy. W zdrowym organizmie metabolizm „przyspiesza” w przypadku okresowej zwiększonej aktywności fizycznej, pracy umysłowej, czy infekcji. Zwalnia natomiast, kiedy śpimy, biernie odpoczywamy, czy pościmy. Ma to swoje uzasadnienie fizjologiczne. Problem pojawia się wówczas, gdy w wyniku ciągłych głodówek organizm staje się niedożywiony, a dodatkowo w jego najbliższym otoczeniu pojawi się długi i bardzo silny stres. Niedospane noce? Problem z prawidłowym wydzielaniem hormonów gwarantowany! Efektem jest przybieranie na wadze, mimo liczenia kalorii i włączenia treningów na siłowni.

Poradnia BioMecic Olsztyn - skuteczna dietetyka w leczeniu chorób tarczycy

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA GRUCZOŁU TARCZYCOWEGO

Funkcjonowanie gruczołu tarczycowego kontrolowane jest przez inny gruczoł, mianowicie przez przysadkę mózgową. Przysadka mózgowa jest to niewielki gruczoł, usytuowany u podstawy mózgu. Jej główną rolą jest produkcja hormonów, które na skutek dystrybucji w organizmie, regulują pracę innych gruczołów. Jednym z hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową jest hormon tyreotropowy, zwany powszechnie TSH. TSH stymuluje tarczycę do produkcji i wydzielania jej własnych hormonów jakimi są FT3 i FT4. Ilość hormonów krążących we krwi jest ściśle kontrolowana. Na przykład, gdy poziom hormonów tarczycy zmniejszy się, to poziom TSH wzrośnie, ponownie stymulując wydzielanie FT3 i FT4, a gdy ich poziom we krwi zwiększy się, produkcja TSH ponownie zwolni.

PRZYCZYNY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY I SPOWOLNIENIA METABOLIZMU

Do nieprawidłowego wydzielania TSH i T4 oraz braku prawidłowej konwersji hormonów tarczycy przyczynia się szereg czynników, a są to m.in. pogłębiające się niedobory składników odżywczych oraz niewydolność narządów układu pokarmowego, gdzie przeprowadzana jest konwersja hormonów tarczycy. Jeśli dojdą do tego restrykcyjne diety, mocne treningi siłowe i brak regeneracji psycho- fizycznej i snu, organizm odbierze takie sytuacje, jako okres głodu i stanu zmęczenia, a więc jego metabolizm zwolni, zacznie on bowiem oszczędzać energię na podstawowe funkcje do przeżycia. Po wyczerpaniu się puli substancji odżywczych (również tych niezbędnych dla pracy tarczycy) organizm przejdzie w stan wyczerpania. Spowolnienie metabolizmu będzie w tym przypadku procesem samozachowawczym.

Dobry Dietetyk w Olsztynie - BioMedic na zdrowi.info.pl

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY- KLASYCZNE OBJAWY

Wiele osób, najczęściej kobiet, zaczyna podejrzewać u siebie zaburzenia pracy tarczycy, dopiero, kiedy kilogramy idą w górę. Rzeczywiście, wzrost masy ciała i problemy z ich zrzuceniem przy mocnych deficytach kalorycznych, często są ściśle powiązane z niedoczynnością tarczycy. Inne z klasycznych objawów niedoczynności, to:

– zmęczenie, mimo wielu godzin snu

– problemy z porannym wstawaniem

– brak energii w ciągu dnia

– zimne stopy i dłonie, problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała

– sucha skóra

– wypadanie włosów

– dolegliwości jelitowe (zaparcia, uczucie przelewania w brzuchu, wzdęcia, gazy, SIBO)

– objawy depresyjne.

UCZUCIE ZIMNA I PROBLEMY Z UTRZYMANIEM TEMPERATURY CIAŁA

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest ciągłe uczucie zimna, brak tolerancji na niskie temperatury oraz uczucie niemożności rozgrzania się. Stąd już na ulicy możemy rozpoznać osoby borykające się z chorobami tarczycy- latem przy 30 stopniach w cieniu opatulają się swetrem, a wczesną jesienią zakładają puchowe kurtki i wełniane czapki. Niska temperatura ciała jest bardzo charakterystyczną cechą u osób z niedoczynnością tarczycy. Po latach zmagania się z wiecznym zimnem, osoby te zaczynają twierdzić, że „taka moja uroda”, „to naturalne”, czy „ja tak już mam”. Należy jednak pamiętać, że zbyt niska oraz zbyt wysoka temperatura ciała, mogą być objawami problemów metabolicznych. Przemianę materii, czyli częstotliwość, w jakiej organizm zużywa energię na procesy związane z przetrwaniem, kontrolują hormony tarczycy. Kiedy energia zostanie rozdystrybuowana między komórki, wytwarza się ciepło. Powstałe w procesach metabolicznych ciepło ma zazwyczaj stałą wartość, wahającą się o około jeden stopień w ciągu dnia. Spada w okresie spoczynku, kiedy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, wzrasta natomiast, kiedy organizm tego potrzebuje (np. podczas wysiłku fizycznego, czy choroby zakaźnej). Jeżeli w wyniku niedostatecznego wydzielania hormonów tarczycy przemiana materii oscylować będzie na niskim poziomie, wówczas temperatura ciała będzie niższa od fizjologicznej, a u osoby chorej zauważalne będą symptomy wrażliwości na zimno.

odchudzanie w Olsztynie - dobry dietetyk

DIAGNOSTYKA CHORÓB TARCZYCY W BIOMEDIC OLSZTYN

Pacjenci, którzy zauważą u siebie owe symptomy, decydują się na dalszą diagnostykę. Do podstawowych badań, które powinno wykonać się w przypadku podejrzenia choroby tarczycy należą:

– TSH

– FT3 i FT4

 AntyTpo, AntyTg i Trab

– morfologia z rozmazem

– badanie ogólne moczu

– żelazo, ferrytyna i transferyna

– próby wątrobowe (Alat, Aspat, GGTP, Fosfataza zasadowa)

– glukoza i insulina na czczo

– hemoglobina glikowana

– witamina D3

DIETOTERAPIA CHORÓB TARCZYCY W BIOMEDIC OLSZTYN

Dysfunkcja układu tarczycowego może być jednym z czynników osłabienia tempa przemiany materii. Wiele osób z niską aktywnością pracy tarczycy, decyduje się na przyjmowanie leków, które w sztuczny sposób dostarczają organizmowi hormon tyroksynę (T4). Poprzez zwiększenie poziomu tyroksyny, organizm jest w stanie utrzymać swoje funkcjonowanie na poziomie normy. Jednak jest to tylko sposób na pozbycie się objawów, a nie przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Ważna bowiem jest także konwersja hormonów tarczycy, czyli możliwość przekształcenia T4 (tyroksyny) w T3 (trójjodotyroninę). Pojedynczo krążące we krwi T4 ma małą aktywność biologiczną, trójjodotyronina natomiast ma jej około cztery raza więcej, a więc ma zdecydowanie większy wpływ na metabolizm. Większość T3 pochodzi z konwersji T4 w komórkach. Do dysfunkcji pracy tarczycy dochodzi wówczas, gdy T4 nie jest odpowiednio konwertowany w T3. Leki tarczycowe z zawartością tyroksyny często nie przynoszą rezultatów, bowiem nie zwiększają konwersji T4 w bardziej aktywne T3. W klinice BioMedic Olsztyn skupiamy się na znalezieniu i wyeliminowaniu przyczyny nieprawidłowości funkcjonowania tarczycy, a nie tylko objawów.

Chcesz dowiedzieć się, jak wpłynąć na poprawę swojego stanu zdrowia, aktywność metabolizmu i efektywność pracy tarczycy?

Zapraszamy do skorzystania z usług BioMedic Olsztyn 😉

Zobacz również

Umów się na wizytę
prosto i szybko zarezerwuj specjalistę

Zarejestrowanie się u wybranego specjalisty przebiega w bardzo prostu sposób. Wypełniasz puste pola, wybierasz rodzaj wizyty, każda pierwsza wizyta u danego specjalisty jest wizytą konsultacyjną. Do zobaczenia.

Umów wizytę
Kontakt
Kontakt

Biomedic
ul. Kopernika 46a piętro II
10-900 Olsztyn

Telefon do kliniki: 794 704 212
Godziny kontaktu 8.00 – 17.00

mateusz.zjawinski@zdrowi.info.pl
magdalena.holodiuk@zdrowi.info.pl
karol.wieczorek@zdrowi.info.pl

Numer konta bankowego:
BioMedic
63 1140 2004 0000 3202 7643 6230

TOP