Facebook
Hirudoterapia (leczenie pijawkami)

Hirudoterapia (leczenie pijawkami)

Strona główna - Oferta - Hirudoterapia (leczenie pijawkami)

Hirudoterapia czyli leczenie za pomocą pijawek

Terapia pijawka lekarską jest procedurą medyczne według międzynarodowej klasyfikacji procedur medycznych ICD-9 o kodzie 99.991. Przy zachowaniu procedur jest metoda nieszkodliwą. Obecnie hirudoterapia przeżywa na świecie renesans. Niektóre kraje takie jak USA, wielka Brytania,Austria, Niemcy, refundują pijawki w wybranych jednostkach chorobowych.

Hirudoterapia znana jest jako metoda leczenia już od starożytnego Egiptu. Swego czasu w Polsce hodowała je nawet Hrabina Potocka. W XXI wieku do terapie używa się pijawek z hodowli laboratoryjnej, wyhodowanych w sterylnych warunkach, pijawki mają certyfikat pochodzenia. Tak zwany sekret pijawek to nie, jak się powszechnie mysli wypijanie złej krwi. Pijawka ma za zadanie wpuścić do ciała człowiek około 200 biologicznie czynnych substancji które wspomagają nasz organizm w walce z schorzeniami. Hirudozwiązki (ok. 200) zawarte w ich ślinie, maja 3 podstawowe działania, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, w dodatku wpuszczają do krwioobiegu mnóstwo hormonów i substancji czynnych (np. dopamina).

Pierwszym etapem zabiegu jest wprowadzenie substancji przeciwbólowych przez pijawkę w miejsca nacięcia skóry co powoduje, że zabieg przebiega bezboleśnie – Kolejnym etapem jest wpuszczenie do krwioobiegu pacjenta substancji o działaniu nootropowym, uspokajającym i euforycznym. Na trzecim etapie wydzielany jest enzym hialuronidaza dzięki któremu możliwa jest głębsza penetracja w głąb tkanek pozostałych substancji gruczołów ślinowych. Następnie naczynia krwionośnie się rozszerzają a to za sprawą substancji rozszerzających naczynia krwionośne takich jak histamina które w konsekwencji powodują zwiększony napływ krwi w okolice przyssania pijawki. Wydzielane są także antykoagulanty aby zapobiec powstawaniu skrzepów a następnie substancje fibrynolityczne rozbijają i rozpuszczają istniejące i powstałe skrzepy.

Pijawki pomagają w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego

  • nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze
  • choroba niedokrwienna serca
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • stan przed i po zawale mięśnia sercowego

BioMedic – czyli leczenie pijawkami w Olsztynie

BioMedic to nie tylko Poradnia dietetyczna oferuje także leczenie pijawkami. Taka hirudoterapia (leczenie pijawkami) jest bardzo pomocna oraz znana od dziesiątek lat. Kurowali się nimi nasi dziadkowie i pradziadkowie. Pijawki na żylaki mają bardzo dobre działanie. Muszą to być pijawki zdrowe oraz przystawiane przez fachowca – hodowane są w bardzo czystych, wręcz sterylnych warunkach. Leczenie pijawkami jest sztuką, starym sposobem pomagania ludziom cierpiącym na przeróżne dolegliwości. Ciekawostką jest to, że na świecie żyje 650 gatunków pijawek. Na pewno warto zadbać o dobre leczenie.

Powrót do historycznych metod leczenia

Kuracje za pomocą pijawek znali już starożytni. Co tak niezwykłego jest w tych stworzeniach? Ich ślina zawiera hirudynę, która zapobiega krzepnięciu krwi, ma też histaminę, która powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Pijawki to dobra i szybka kuracja, przyssanie się pijawki nie powoduje dolegliwości bólowych, ale po tym zabiegu pojawia się swędzenie oraz obrzęk. Przystawianie pijawek wykonuje specjalista, w czystych warunkach. Olsztyn to jedno z miast, w którym można wybrać się na kurację znaną jako terapia pijawkami. Wyjątkowa hirudoterapia obecnie wraca do łask. Zabieg nie jest drogi, ale bardzo korzystny. Pijawki w Olsztynie to doskonałe i niedrogie leczenie. Czy taka kuracja godna jest uwagi? Na pewno tak.

Na co pomagają pijawki?

Pijawki pomagają na wiele schorzeń. Dzięki nim niejedna osoba wraca do dobrego stanu zdrowia. Związki zawarte w ślinie pijawek leczą wrzody żołądka, dwunastnicy, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, alergie, bóle głowy, reumatyzm. Pomagają także na zapalenie korzonków i rwę kulszową. Działają dobrze na choroby płuc i oskrzeli. Ponadto kurują miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, hemoroidy. Dzięki pijawkom można zadbać o trudno gojące się rany, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby kręgosłupa, choroby skóry, impotencję. Poza tym pomagają także na cellulit. Osoby po operacji przyszycia palców czy np. uszu mogą także skorzystać z leczniczego działania tych robaków.  Leczenie depresji również jest możliwe. Jak widać jest to imponująca kuracja. Można kurować się dobrze, skutecznie i szybko właśnie dzięki działaniu pijawek.

Pijawki są pasożytami żywiącymi się krwią kręgowców, ale dla człowieka mogą być prawdziwym zbawieniem.

Jak wygląda zabieg z pijawkami w Poradni BioMedic?

Jest to prosta czynność. Pijawka jest przystawiana w chore miejsce na ciele osoby cierpiącej. Wsysa się otworem gębowym i nie można jej usunąć. Pijawka trzyma się jednego miejsca i na nim pozostaje przez cały czas. Zabieg trwa półtorej godziny. Po tym czasie pacjent może iść do domu. Nie powoduje bólu, nie jest nieprzyjemna. Pacjent musi tylko siedzieć lub leżeć przez czas trwania tego zabiegu, nie może się przemieszczać. Po zakończeniu zabiegu specjalista zdejmuje pijawki z ciała pacjenta. Jednorazowo można przystawić 2, 3, 5, 7 czy 9 pijawek. Co pięć dni taką kurację trzeba powtórzyć. Po zabiegu mogą pojawić się zawroty głowy oraz pewne osłabienie. Jednak miną one po jakimś czasie. Jest to stan przejściowy. Hirudoterapeuta określa ilość zabiegów i z nim należy się konsultować w sprawie leczenia.

Hirudoterapia nie dla każdego

Zabiegowi poddać się nie mogą osoby cierpiące na hemofilię, poważną anemię, kobiety w ciąży, mające mniej niż dziesięć lat, uczulone na hirudozwiązki oraz nowotwory złośliwe. Osoby mające niskie ciśnienie tętnicze także nie mogą korzystać z dobrodziejstw takiej terapii.

Przed zabiegiem specjalista powinien wziąć pod uwagę wiek pacjenta, jego stan zdrowia, zażywane leki, choroby współwystępujące. Kiedyś takie zabiegi były domeną znachorów, ale dzisiaj hirudoterapia jest uznawana za dobrą metodę leczenia, pomocną w wielu przypadkach. Eksperci nawet biorą pod uwagę możliwość leczenia w ten sposób osób chorych na Alzheimera. Na razie są to jednak tylko plany. W 2005 roku Amerykanie uznali tę metodę leczenia za akceptowaną naukowo i oficjalną. Nadali jej w ten sposób wysoki status. W Polsce stała się ona znana i ceniona, coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw takiej metody.

Masz pytania? Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe.

Zobacz również

Umów się na wizytę
prosto i szybko zarezerwuj specjalistę

Zarejestrowanie się u wybranego specjalisty przebiega w bardzo prostu sposób. Wypełniasz puste pola, wybierasz rodzaj wizyty, każda pierwsza wizyta u danego specjalisty jest wizytą konsultacyjną. Do zobaczenia.

Umów wizytę
Kontakt
Kontakt

Biomedic
ul. Kopernika 46a piętro II
10-900 Olsztyn

Telefon do kliniki: 794 704 212
Godziny kontaktu 8.00 – 17.00

mateusz.zjawinski@zdrowi.info.pl
magdalena.holodiuk@zdrowi.info.pl
karol.wieczorek@zdrowi.info.pl

Numer konta bankowego:
BioMedic
63 1140 2004 0000 3202 7643 6230

TOP