Facebook
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat niedoczynności tarczycy. Objawy i powikłania.

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat niedoczynności tarczycy. Objawy i powikłania.

Strona główna - Blog - Wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat niedoczynności tarczycy. Objawy i powikłania.
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat niedoczynności tarczycy. Objawy i powikłania.

Niedoczynność tarczy to wbrew pozorom choroba, która bardzo często atakuje dzisiejsze społeczeństwo. Stan tan spowodowany jest wieloma różnymi czynnikami, dlatego też wiele okoliczności zdrowotnych może mieć wpływ na podniesienie ryzyka związanego z wywołaniem niedoczynności tarczycy. Najrozsądniejszym radzeniem sobie z sytuacją są regularne kontrole lekarskie. Dorośli, a już w szczególności kobiety powinny zapewnić sobie badania tarczycy przynajmniej co 5 lat. Pomoże to wykryć i ustalić potencjalne problemy z tarczycą, które mogłyby w przyszłości przerodzić się w poważniejsze schorzenie. Klinika Biomedic w Olsztynie pomoże pacjentom wykryć niedoczynność tarczycy w porę i rozprawić się z jej rozwojem. Tarczyca to jednak nie tylko niedoczynność zwana jako choroba hashimoto. Nieprawidłowa praca, którą regulują hormony tarczycowe tsh, może także przerodzić się w nadczynność tarczycy. Niedoczynność tarczy z medycznego punktu widzenia może zostać opisana jako niedobór hormonów tarczycy znajdujących się w ludzkim organizmie. Jak wygląda jednak niedoczynność tarczycy objawy i jej powikłania?

Wlewy witaminowe i leczenie chorób tarczycy w Olsztynie

Biomedic – specjaliści w leczeniu chorób tarczycy w Olsztynie

Tarczyca znajdująca się w ludzkim organizmie to gruczoł, który swoim kształtem może przypominać motyla. Gruczoł ten umiejscowiony jest w przedniej części szyi w okolicach znajdujących się nieco poniżej krtani. Jest on odpowiedzialny za regulowanie i uwalnianie hormonów do organizmu. Sprawuję władzę nad bardzo istotnymi elementami gospodarki hormonalnej w ciele ludzkim, ponieważ odpowiada za pracę metabolizmu oraz dystrybucję energii w ciele. Najprościej ujmując, możemy powiedzieć, że zbyt niski poziom hormonów tarczycy zmusza organizm do spalania mniejszych ilości energii. Efektem jest o wiele mniej siły, co można bardzo szybko zauważyć, wykonując aktywność fizyczną w ciągu dnia. Wraz ze spadkiem energii obniża się również temperatura ciała oraz tętno, które są nieodłącznymi elementami prawidłowej pracy metabolizmu człowieka. Posiadamy statystyki, które pochodzą z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że niedoczynność tarczycy może posiadać aż 1% ludzi. Głównie ludzie w podeszłym wieku narażeni są na tego rodzaju zaburzenia hormonalne.

Biomedic - leczenie hashimoto, wlewy witaminowe, pijawki

Statystyka sugeruje nam, że ponad 25 milionów na zaledwie jednym kontynencie może cierpieć na pewien stopień niedoczynności tarczycy. Pamiętajmy jednak, że jest to badanie statystyczne i nie każdy człowiek ujęty na liście został medyczne zdiagnozowany jako osoba chora. Dodatkowo statystyka podpowiada nam, że znacznie częściej problemy z tarczycą występują u kobiet. Mężczyźni nie padają ofiarą tych zaburzeń tak często. Dodatkowo choroba najczęściej występuje u osób w wieku powyżej 60 lat. To bardzo ważne, aby lekarz od tarczycy regularnie badał osoby będące w grupie narażonych na tę przypadłość. Chora tarczyca i jej leczenie wymagają niezwykle skomplikowanych kroków, dlatego też największą nadzieję na polepszenia jakości życia u pacjentów daje zdiagnozowanie kłopotów z hormonami tarczycy w niezaawansowanym stadium. W takim przypadku lekarze mogą zatrzymać pogarszający się stan zdrowotny i odwrócić przebieg problemów z hormonem.

Okazuje się, że wbrew niektórym przekonaniom niedoczynność tarczycy może wywoływać nieprawidłowa dieta. Wiąże się to wówczas ze zbyt dużym lub zbyt małym spożywaniem jodu. Związek z nieprawidłowym stanem hormonów tarczycy mają również nieprawidłowości przysadki mózgowej. Nie zawsze ilość jodu w diecie wywołuje problemy z tarczycą, jednak należy mieć na uwadze to, że niektóre z czynników mogą zwiększać prawdopodobieństwo jej wystąpienia w organizmie, który jest narażony na kłopoty hormonalne. Z tego powodu niektórzy ludzie powinni pamiętać o tym, że wymagają częstszych kontroli zdrowia od innych. Kto powinien w szczególności zwrócić uwagę na regularne badania poziomu hormonów tsh? Każdy, kto ma w rodzinie historię związaną z zaburzeniami tarczycy. Warto również zwrócić uwagę na guzy, które mogą pojawiać się poniżej krtani, mogą one wskazywać na zaburzoną pracę tarczycy. Innym aspektem, który warto mieć na uwadze, są inne choroby współwystępujące. Niektóre ze schorzeń zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tarczycy. Przykładem jest złośliwa cukrzyca. Każda osoba cierpiąca na zwyrodnienia stawów także jest zagrożona, jeżeli chodzi o zaburzenia produkcji hormonów tarczycy.

Leczenie ran, larwoterepaia, dietetyk kliniczny

Tarczyca objawy – czyli na co głównie zwracać uwagę

Niestety niedoczynność tarczycy to jedno ze schorzeń, które nie okazuje wyraźnych objawów we wczesnych stadiach, dlatego też osoby, które mają problemy z hormonami tarczycowymi, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że są w podniesionej grupie ryzyka w związku z zachorowaniem. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że nieleczona w żaden sposób tarczyca bardzo często zaczyna się nasilać. Szereg jej objawów uprzykrza wówczas codzienne funkcjonowanie. Do jakich powikłań może doprowadzić problem z tarczycą? Najczęściej mówi się o bezpłodności, otyłości, problemach z sercem i ze stawami, które dyskwalifikują osoby z możliwości uprawiania sportu. Jednakże wszelkie objawy dotyczące zaburzeń tarczycy będą różne w zależności od każdego pacjenta, dlatego też nie można sugerować się jednym, stałym schematem. Na jakie objawy możemy jednak zwrócić uwagę? Przede wszystkim pogłębiające się kłopoty z tarczycą mogą doprowadzić do chronicznego zmęczenia i bólu mięśni. Organizm będzie z coraz mniejszą chęcią wydatkował energię, a metabolizm zostanie zmniejszony. Przyczyni się to do nagłego, niezamierzonego powiększenia masy ciała. Warto również monitorować opuchlizny, które sugerują, że tarczyca może nie działać prawidłowo. Innymi objawami są częste zaparcia, sucha skóra, wypadające włosy, a nawet paznokcie i spowolnienie akcji serca.

Najcięższym efektem niedoczynności tarczycy jest śpiączka. Na całe szczęście nie przytrafia się ona wielu osobom. Jest to ciężki objaw, który występuje bardzo rzadko. Śpiączka może być spowodowana infekcją, chorobą, narażeniem na przeziębienie lub niektórymi lekami u osób z nieleczoną niedoczynnością tarczycy. Objawy i oznaki związane ze śpiączką z obrzękiem śluzowym obejmują poniżej normalnej temperatury, płytki oddech, niskie ciśnienie krwi i poziom glukozy we krwi, a także brak reakcji na bodźce.

Leczenie kłopotów z tarczycą w BioMedic Olsztyn

Niedoczynność tarczycy jest przypadłością, która wymaga dokładnej kontroli lekarskiej. Nie można zaniedbywać swojego stanu zdrowia, jeżeli podejrzewamy, że możemy mieć problem z niedoczynnością tarczycy, dlatego też warto zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Dla każdego pacjenta w okolicy miasta Olsztyn zaleca się skorzystanie z profesjonalnej opieki medycznej poradni BioMedic Olsztyn, która od wielu lat zajmuje się diagnozowanie przypadłości wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy w organizmie. Usługi BioMedic oferują również fachową pomoc, w której skład wchodzi rozpisana dietetyka kliniczna. Osoby zmagające się z problemami tarczycy powinny za wszelką cenę zwrócić uwagę na to, co ląduję na ich talerzu, ponieważ niewłaściwymi produktami pacjent może znacznie pogorszyć swój stan zdrowia. W poradni BioMedic personel udzieli szczegółowych porad nie tylko na temat zażywania leków, postępowania w trakcie leczenia choroby, ale także doradzi, które produkty będą właściwe, a których z kolei należy unikać, aby ułatwić sobie powrót do zdrowia.

Badania EMG w Olsztynie

Jeżeli u danej osoby zdiagnozowana niedoczynność tarczycy lekarze najczęściej przepiszą syntetyczną formę hormonu, który będzie miał za zadanie uregulować działanie naturalnych hormonów wydzielanych przez tarczycę. Leki są standardowym podejściem do dzisiejszego radzenia sobie z niedoczynnością, która mogłaby prowadzić do poważnych powikłań. Mimo wszystko nie wolno zaniedbywać aktywności fizycznej i odpowiedniej diety, która pozwoli zachować organizm pacjenta w dobrej kondycji. Dobrą wiadomością dla wielu osób cierpiących na to schorzenie jest to, że z pomocą wykwalifikowanego lekarza prawie zawsze można opanować kłopoty związane z niedoczynnością tarczycy za pośrednictwem syntetycznych środków hormonalnych. Należy jednak mieć na uwadze, że stan zdrowia polepszy się jedynie, gdy osoba chora będzie ściśle przestrzegała zaleceń lekarskich oraz przyłoży się do regularnego zażywania leków w dokładnie rozpisanej dawce.

Jest to niezwykle istotny element, ponieważ dokładna dawka leku jest zależne od czynników personalnych, takich jak waga, wiek i sam poziom niedoczynności tarczycy. Przyjmowanie innych leków lub choroby współistniejące również mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób lekarz rozpisze terapię zwalczającą problemy z tarczycą. Pacjenci zazwyczaj już po 2 tygodniach leczenia są w stanie zaobserwować, że ich poziom energii w ciągu dnia znacznie się poprawił. Ważne jest jednak, aby leki były przyjmowane zgodnie z ustaloną przez lekarza dawką. W przedziale od 6 do 8 tygodni lekarze zwykle monitorują poziom hormonów tarczycy w organizmie pacjenta, aby upewnić się, że terapia postępuje właściwą ścieżką. Jeżeli będzie to uzasadnione, lekarz zmieni dawkę lub częstotliwość przyjmowania leku.

Zobacz również

Umów się na wizytę
prosto i szybko zarezerwuj specjalistę

Zarejestrowanie się u wybranego specjalisty przebiega w bardzo prostu sposób. Wypełniasz puste pola, wybierasz rodzaj wizyty, każda pierwsza wizyta u danego specjalisty jest wizytą konsultacyjną. Do zobaczenia.

Umów wizytę
Kontakt
Kontakt

Biomedic
ul. Kopernika 46a piętro II
10-900 Olsztyn

Telefon do kliniki: 794 704 212
Godziny kontaktu 8.00 – 17.00

mateusz.zjawinski@zdrowi.info.pl
magdalena.holodiuk@zdrowi.info.pl
karol.wieczorek@zdrowi.info.pl

Numer konta bankowego:
BioMedic
63 1140 2004 0000 3202 7643 6230

TOP